کارشناسی ارشد مشاوره شغلی
درباره سایتمدیر سایت : حمید مطوری
آمار سایت
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
زیمباردو


زندگی پر از وسوسه است و همه اش درباره { تسلیم - مقاومت } - { آره - نه} - { الان - بعدا} - {بی فکر- با فکر} - {تمرکز روی حال - تمرکز روی گذشته} و ...

معمولا تعهد به فضیلتها، قربانی خواسته های لحظه ای می شوند

در یک تحقیق بر روی بچه های خردسال


به آنها گفته شد که: می‌توانید الان یک شیرینی بگیرید، ولی اگر تا برگشتن محقق صبر کنید، بجای یک شیرینی، دوتا دریافت خواهید کرد. اگر شیرینی دوست داشته باشید به نفع شما خواهد بود که صبر کنید.

مشاهده ویدیو مربوط به این تحقیق :

[http://www.aparat.com/v/oBHM4]

نتیجه آزمایش این شد که: « دو/ سوم» این بچه ها مغلوب وسوسه شدند و نتوانستند صبر کنند، اما بقیه بچه ها صبر کرده و به وسوسه شان غالب شدند، یعنی «الان» را برای «بعد» به تاخیرانداختند.

بین بچه هایی که مقاومت کردند و بچه هایی که مغلوب وسوسه شدند تفاوت های بسیار بزرگی وجود داشت:

در تحقیقی که والتر میشل Walter Mischel چهارده سال بعد انجام داد، مشخص ساخت آنهایی که در برابر وسوسه مقاومت کردند، نمراتشان در امتحان اس ای تی (SAT)  حدود ۲۵۰ نمره بالاتر بود. این خیلی مسئله بزرگیست و مثل یک رده هوشی متفاوت می ماند. مشخص شد آنهایی که توانستند مقاومت کنند، در زندگیشان مشکلات و درگیری های کمتری داشتند، دانش آموزان بهتری بودند، با اعتماد به نفس و مصمم بودند، و نکته اصلی برای من و شما اینکه: آنها « بجای تمرکز بر زمان حال، بر روی  آینده متمرکز بودند » بنابراین همه چیز به نگرش ما نسبت به حال، گذشته و آینده برمیگردد.

 

روانشناس، فیلیپ زیمباردو  Philip Zimbardo عقیده اش این است که شادی و موفقیت، ریشه در خصیصه ای دارد که اکثر ما به آن بی اعتنایی می ورزیم، او معتقد است به عنوان اولین قدم در بهبود زندگی باید دیدگاهمان را نسبت به زمانهای حال، گذشته و آینده تغییر دهیم (چشم انداز زمان)

چشم انداز زمان " Time perspective " مطالعه ای است درباره اینکه هر یک از افراد چطور تجربیات جاری خود را در بین حوزه های زمان ( گذشته، حال و آینده )  تقسیم می‌کنند.

این کار به طور خودکار و ناخودآگاه انجام می گیرد و در میان فرهنگ ها، کشور ها، افراد، طبقات اجتماعی، و سطح های تحصیلی ، متغیر است. مشکل این است که استفاده از حوزه های زمانی می تواند به شکل نا متعادل و به طرف یکی از آنها کشیده شود، چون شما یاد می‌گیرید برخی را بیشتر از آنهای دیگر بکار برده و بقیه را کمتر استفاده کنید.

اساس رفتار و عملکرد شما آن تصمیمی است که قصد گرفتنش را دارید، بنابراین باید دید که چه چیزهایی تعیین کننده تصمیمات شما هستند؟

1- برای بعضی ها، این تصمیمات فقط پیرامون شرایط فعلی است ( یعنی آنچه که دیگران انجام میدهند، و چیزی که احساس می کنند ) افرادی که اینگونه تصمیم گیری می‌کنند را «حال گرا» می خوانیم، به این دلیل که تمرکز آنان روی زمان حال است.

2- برای بعضی ها زمان حال نامربوط است و تصمیماتشان بر اساس خاطرات وتجربیات گذشته است ( یعنی همه اش پیرامون این است که این موقعیت چه شباهتی به موقعیت های قبلی که تجربه کرده ام دارد؟ ) ما این افراد را به این دلیل که تمرکز آنان روی گذشته است «گذشته گرا» می خوانیم.

3- برای بعضی ها نه پیرامون گذشته نه حال است، همه چیز راجع به آینده است تمرکز آنها بر این است که: «چه خواهد شد؟» ( پیش بینی پیامدها، هزینه ها و فواید ) ما این افراد را «آینده گرا» می خوانیم .

 

نکته قابل بحث بعدی تضاد در چشم انداز زمان است، این تضاد همان چیزی است که در تمام تصمیمات شما تأثیر گذار است و شما از آن بی خبرید. مخصوصا به میزانی که به یکی از این حوزه های زمانیِ، جهت و تمایل دارید.

به بیان دقیق تر، حوزه های زمانی شش تا هستند:

دو حالت حال گرایی

دو حالت گذشته گرایی

دو حالت آینده گرایی

 

1- شما می توانید روی «گذشته گرایی مثبت»

2- یا بر «گذشته گرایی منفی» تمرکز داشته باشید

3- می توانید «حال گرای خوش گذران» باشید و خصوصا به لذایذ زندگی توجه کنید

4- می توانید «حال گرای معتقد به جبر» باشید ( یعنی هیچ چیز مهم نیست، زندگی شما از قبل مقدر شده است )

5- می توانید «آینده گرای هدفمند» باشید

6- یا می توانید «آینده گرایی با باورهای ماورای طبیعی» باشید ( مثلا باورداشته باشید که زندگی پس از مرگ شروع خواهد شد )

 

چیزی که شما باید یاد بگیرید « گسترش سازگاری وانعطاف روانی در تغییرجهت دادن به حوزه های زمانی، با توجه به شرایط » است. بنابراین در یک عبارت چشم انداز زمانی بهینه عبارت است از:

بخش زیادی درگذشته گرایی مثبت - ملایم تر از آن در آینده گرایی هدفمند - و به مقدارمتوسط در حال گرایی خوش گذران ( "گذشته گرایی منفی" و " حال گرایی اجباری" همیشه به مقدار کم)

به این ترتیب بهترین ترکیب چشم انداز زمانی

1- درچیزی که از گذشته دریافت می‌کنید: گذشته گرایی مثبت است که به شما رگ و ریشه می دهد؛ خانوادتان، هویتتان و خودتان را به هم وصل می کنید.

2- چیزی که از آینده می گیرید: آینده گرای هدفمند است که به شما بال و پر می دهد برای صعود به مقاصد و چالش های جدید.

3- و آن چه که از حال گرایی خوش گذران می گیرید: انرژی است برای کشف خود، مکان ها، آدم ها، و حس های نفسانی.

 

زیاده روی در هر حوزه زمانی، بیشتر از جنبه های مثبت، دارای جنبه های منفی است.

آینده گراها چه چیزهایی را فدای موفقیت می کنند؟ وقت گذرانی با خانواده و دوستان را فدا می کنند، اوقات خوش را فدا می کنند، لذت های شخصی را فدا می کنند، سرگرمی هایشان را فدا می کنند، و از خوابشان می زنند. پس سلامتیشان تحت تأثیر قرار می گیرد، و برای کارشان، دستاوردهایشان، و قدرت کنترل، زندگی می کنند. مطمئنم این موضوع برای بعضی از شما آشناست، برای من هم آشنایی دارد.

من در جنوب «برانکس Bronx - نیویورک»  در محله ای فقیرنشین و خانواده ای از سیسیلی بزرگ شدم که همه در گذشته و حال زندگی می کردند. من به عنوان یک آدم آینده گرا در این جایگاه هستم، کسی که به اوج رسید و تمام این «فداکاری ها» را کرد بخاطر اینکه معلمانم مداخله کردند و مرا به یک آینده گرا تبدیل کردند. به من گفتند «این شیرینی را الان نخور، برای اینکه اگر صبر کنی دو تا می گیری» تا اینکه یاد گرفتم متعادل باشم. من «حال گرایی خوش گذران» و تمرکز بر «گذشته گرایی مثبت» را نیز اضافه کردم، به همین دلیل الان در سن ۷۶ سالگی با نشاط تر و مفیدتر از همیشه ام، و از همیشه خوشحال ترم.

 

چشم انداز زمان را برای خیلی از مشکلات دنیا بکار می بریم:

تغییر در افت تحصیلی بچه ها

مبارزه با اعتیاد ( بیماریهای لذت پرستی)  

افزایش سلامت دندان

درمان کهنه سربازان که مشکل «وحشت پس از سانحه» دارند با استعاره های زمانی "درمان های معجزه آسا"

ارتقای صرفه جویی و حفاظت از منابع طبیعی

کاهش 50 درصدی دوره توانبخشی جسمانی

تغییردر دیدگاه تروریست های انتحاری

و...

بنابراین خیلی از معماهای زندگی را می توان با درک "چشم انداز زمانی" خود و دیگران حل کرد. این ایده خیلی ساده و واضح است ولی من فکر می کنم پیامدهای آن خیلی عمیق هستند.  


نوع مطلب : سنجش، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط : سفر زندگی، پشتیبان مشاوران و روانشناسان،

       نظرات
چهارشنبه 13 فروردین 1393
حمید مطوری
شنبه 8 اسفند 1394 09:40 ب.ظ
سلام
مطلب عالی بود کاش منبع را هم ذکر کرده بودین.
اگر مقاله کاملتری هم قرار دهید عالی می شود.
یکشنبه 15 آذر 1394 12:07 ب.ظ
با آرزوی سلامتی شما
جمعه 29 خرداد 1394 03:04 ق.ظ
سلام .
تشکر
مقاله کامل تری راجه به تئوری دیدگاه زمانی فیلیلپ زیمباردو ندارید
پنجشنبه 30 بهمن 1393 12:56 ب.ظ
خیلی توضیحاتتون کامل بود مرررسی
شنبه 14 تیر 1393 01:12 ب.ظ
سلام
بسیار ممنونم از اطلاعاتی که در اختیار ما قرار میدید
شنبه 16 فروردین 1393 09:24 ب.ظ
ممنون بابت این مطلب زیبااااا


 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات